Úterý, 22 Duben 2014 Napsal  Pavel Vodák

NAŠE KAŽDOROČNÍ CESTA DO ZAHRANIČÍ - Itálie

 

V druhém dubnovém týdnu jsme se studenty úspěšně absolvovali školní poznávací zájezd do Itálie.


italia2Ve spolupráci s CK Boca Pardubice jsme se vypravili na školní poznávací zájezd do Itálie. V pondělí 7.4. nás u školy vyzvedl luxusní autobus a po zastávce v Novém Bydžově jsme nabrali směr Řím. Už přejezd Alp nám dodával chuti vidět víc, a když jsme se v úterý probudili v Římě, byli jsme nadšeni. Paní průvodkyně nás provedla po španělských schodech. Ukázala nám Fontánu Di Trevi, kam jsme si hodili minci. Pochutnali jsme si na italské zmrzlině a zavítali na trh. Prohlédli jsme si Pantheon, chrám všech bohů. Vrátili se zpět do dob antiky ve Foru Romanu a obdivovali gladiátory v Koloseu. Síly do dalšího dne jsme nabrali v kempu a po bohaté snídani jsme vyrazili na kouřící sopku Vesuv. Když jsme si v restauraci pochutnávali na pizze nebo špagetách, přemýšleli jsme, jak bylo lidem ve zničených Pompejích. Ani poslední den nás nezklamal, prohlídka papežského Vatikánu, náměstí a chrám sv. Petra byl monumentálním zážitkem. Obdiv vzbudily díla Michalangela, Raffaela, Da Vinciho a dalších umělců v muzeu i fresky v Sixtinské kapli. I přes náročný program jsme byli nadšení ze zážitků, kouzel barev a vůní. Každému z nás připomene malý suvenýr a několik fotografií, jedno z krásných mist na zemi.

Program:

1.den – PO 7. 4.: V 12:45 hod. přistavení autobusu na parkoviště u VOŠ a SOŠ, Jana Maláta 1869, Nový Bydžov.

V 13:000 hod. odjezd z Nového Bydžova.

Průjezd přes Německo do Itálie, noční přejezd.

2.den – ÚT 8. 4.: Dopoledne příjezd do ŘÍMA – celodenní prohlídka nejkrásnějších památek: Piazza del Popolo s raně renesančním kostelem Santa Maria del Popolo, Piazza di Spagna (Španělské náměstí) s proslulými španělskými schody a barokní fontánou La Barcaccia (Bernini) ve tvaru bárky. Fontána di Trevi – nejmonumentálnější barokní fontána v Římě. Piazza Colonna – náměstí se sloupem Marca Aurelia (29,5 m vysoký sloup vyzdobený podle vzoru Trajánova sloupu reliéfními scénami z bojů). Pantheon („chrám všech bohů") – nejlépe zachovaná stavba z dob římské antiky. Piazza Navona – náměstí zdobí tři fontány, pozornost si zaslouží zvláště ta prostřední z roku 1651, Fontana dei Quattro Fiumi (Fontána čtyř řek) od Berniniho. Campo dei fiori, Piazza Venezia (Benátské náměstí) s Památníkem Viktora Emanuela II. (1885-1911) symbolizující znovusjednocení Itálie. Kapitol tyčící se jižně od památníku, nejnižší, ale historicky nejvýznamnější z římských pahorků. Forum Romanum – rozvaliny antických chrámů a bazilik, Konstantinův triumfální oblouk – nejlépe zachovaný oblouk Říma, postavený z bílého mramoru se třemi průchody. Návštěva Kolosea – amfiteátr z roku 72 postavený za císaře Vespasiana. Večer odjezd na ubytování v kempu u Říma, nocleh.

3.den – ST 9. 4.: Po časné snídani odjezd na celodenní výlet: VESUV a POMPEJE. Výjezd autobusem na Vesuv, poté pěší výstup až ke kráteru sopky. Později odjezd do Pompejí - prohlídka antického města. Zemětřesení, které v r. 62 po Kr. otřáslo Pompejemi a poškodilo mnoho budov, bylo pouhou předzvěstí tragického dne v r. 79 po Kr., kdy erupce Vesuvu pohřbila město pod šestimetrovou vrstvou pemzy a popela. Pompeje byly objeveny až v 16. stol., avšak serióznější archeologické práce, které odhalily město zkamenělé v čase, byly zahájeny až v r. 1748. V některých domech se dochovala malířská a sochařská výzdoba a na zdech jsou dodnes patrné graffiti (Faunův dům, Lupanare, via dell Abbondanza...).. Navečer odjezd zpět do kempu, nocleh.

4.den – ČT 10. 4.: Po snídani ukončení ubytování v kempu. Odjezd do ŘÍMA – prohlídka VATIKÁNU. Andělský hrad – pevnost postavená v r. 139 jako mauzoleum císaře Hadriána, poté byla součástí hradeb, středověkou tvrzí a vězením a rezidencí papežů. Náměstí sv. Petra s monumentálním chrámem sv. Petra. Návštěva Vatikánských muzeí - jedné z nejvýznamnějších uměleckých sbírek na světě. Do tohoto komplexu patří i Sixtinská kaple (nástěnné fresky od Botticelliho, Ghirlandaia, Michelangela) a Raffaelovy síně). Odpoledne osobní volno. Večer odjezd z Říma, noční přejezd do České republiky.

Na začátek